Lęk u dzieci. Poradnik z ćwiczeniami

Lęk u dzieci. Poradnik z ćwiczeniami

Ronald M. Rapee, Ann Wignall, Susan H. Spence, Vanessa Cobham, Heidi Lyneham
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Małe dziecko, duży lęk

Oswajanie lęku jest jak wspinaczka po drabince – wchodzimy szczebel po szczebelku, aż na samą górę. A stamtąd nic już nie wydaje się straszne.

Lęk, choć nie jest niczym przyjemnym, jest bardzo ważną emocją: sygnalizuje zagrożenie. Dzieci na co dzień przeżywają różne obawy, niekiedy jednak przeradzają się one w ataki paniki, lęk społeczny lub zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Rodzice nie zawsze wiedzą, jak pomóc wtedy dziecku.

Na szczęście z pomocą przychodzą im australijscy psychologowie, którzy w swojej książce pokazują, jak pomóc dzieciom zmierzyć się z ich obawami i lękami. Prezentują wyjaśnienia teoretyczne, przykłady, porady dla rodziców oraz praktyczne ćwiczenia do wspólnego wykonania z dzieckiem. Autorzy m.in. zachęcają do stosowania kreatywnych drabinek – dziecko podejmuje drobne działania, które pomagają mu oswajać swoje lęki, a z czasem jest gotowe stawić czoła większym trudnościom.

Książka stanowi gotowy program pracy z dzieckiem przeżywającym lęk. Będzie zatem nieocenioną pomocą nie tylko dla rodziców, ale też dla pedagogów czy psychoterapeutów.

Elżbieta Filipow

Udostępnij: