Psychoza czy opętanie. Psychologia jungowska wobec wyzwań cywilizacji

Zenon Waldemar Dudek
Wydawnictwo ENETEIA

Klucz do Cienia
Kultura staje się sceną ludzkiego dramatu, gdzie rozgrywają się różne doświadczenia, czasem graniczne, nazywane psychozą, obłędem lub opętaniem.

Sławomir Rusin, historyk Kościoła, autor książek poświęconych egzorcyzmom i diabolicznej stronie psychiki, przeprowadził ciekawy wywiad z dr. Zenonem Dudkiem, psychiatrą i psychoterapeutą. Obu rozmówców łączy zamiłowanie do koncepcji Junga, dr Dudek jest jej znawcą, autorem podręcznika Podstawy psychologii Junga, a także założycielem i redaktorem czasopisma „ALBO albo”, poświęconego psychologii kultury.

Z perspektywy jungowskiej rozmawiają o opętaniu. Jak się okazuje, nie jest to fenomen z minionych epok. Opętanie wciąż się zdarza, zmieniają się tylko formy zawładnięcia ego w zależności od zmieniającej się symboliki kulturowej i przekazów dominujących w kulturze. W wywodzie dr. Dudka znajdziemy wiele interesujących wyjaśnień dotyczących genezy zaburzeń psychicznych i różnych form zawładnięcia psychiką współczesnego człowieka przez mity i „demony” z przeszłości lub też współczesne wzorce i symbole.
Na styku z kulturą kształtujemy nasze własne, zindywidualizowane struktury symboliczne, które zależą od

pierwotnych, ukrytych wzorców, czyli archetypów. To Carl Gustav Jung, twórca psychologii analitycznej, podkreślał znaczenie tych pierwotnych wzorców w kształtowaniu się ludzkiej psyche. On dostrzegł i opisał mechanizm kreowania struktur symbolicznych
w odniesieniu do schizofrenii. Zenon Dudek opiera się na koncepcjach Junga. Jako psychiatra o bogatym doświadczeniu klinicznym dostrzega, że wiele współczesnych zaburzeń można lepiej opisać i zrozumieć ich genezę, jeśli wykorzystamy klucze interpretacyjne wywodzące się z psychologii głębi, stworzonej przez Junga. Moim zdaniem najciekawsze są fragmenty poświęcone opętaniu archetypem Cienia i demonami wojen religijnych. Niestety, nie należą one do przeszłości.

W efekcie rozmów dwóch zwolenników koncepcji Junga powstała książka interesująca, warta przeczytania.
Czesław S. Nosal

Udostępnij: