Skupione, odporne, stanowcze

Jak kobiety podejmują decyzje
Therese Huston
tłum. Bożena Jóźwiak
Rebis, Poznań 2018 

„To była męska decyzja” – mówimy, gdy ktoś – niezależnie od płci – podjął trudny wybór i stanowczo zarządził sytuacją. A jakie są kobiece decyzje? 

Kiedy pół wieku temu Barbara Winslow, dziś eksper tka w dziedzinie aktywności kobiet, zachorowała na nowotwór piersi, lekarz wyjaśnił, że podda ją narkozie, pobierze wycinek, a jeśli guz okaże się złośliwy, usunie całą pierś. I podsunął formularz zgody na operację… jej mężowi. „Dlaczego mąż ma podpisać moją zgodę?” – zdziwiła się kobieta. „Bo kobiety są zbyt emocjonalne i irracjonalnie przywiązane do swoich piersi” – odrzekł lekarz.

Od tego czasu wiele się zmieniło. Kobiety wywalczyły prawa kiedyś im niedostępne: pracują, kierują firmami i zespołami ludzi, podejmują decyzje. A jednak, jak zauważa dr Therese Huston, psycholog poznawczy, jeśli się wsłuchać w ich opowieści, powtarza się wciąż ten sam wątek: skłonność do aprobowania męskich decyzji, nawet tych nieprzyjemnych, a zarazem kwestionowania kobiecych wyborów, także wtedy, gdy postępują identycznie jak panowie. On wybiera trudną drogę, ona popełnia błąd. Autorka doświadczyła tego sama, gdy z mężem podejmowała decyzję o tym, kto za kim podąży w poszukiwaniu pracy.

W swojej książce rozprawia się z mitami na temat wpływu płci na podejmowanie decyzji. Dowodzi, że kobiety inaczej niż mężczyźni dokonują wyborów, choć niekoniecznie z powodów, które nam wmawiano. Pokazuje, że stres korzystnie wpływa na koncentrację kobiet, a ich zwykle mniejsza pewność siebie prowadzi do trafniejszych decyzji. Zestresowana kobieta nie załamuje się, tylko skupia. Zarazem autorka podpowiada taktyki, dzięki którym panie mogą zyskać pewność siebie i lepiej decydować.
Dla kobiet jest to lektura obowiązkowa. Dla mężczyzn godna polecenia, by potrafili współpracować z kobietami i uznać czasem, że ich decyzje są słuszne.

Udostępnij: