Teofrasty wręczone po raz dziewiąty!

Laureatką tegorocznej Nagrody Teofrasta, ustanowionej i przyznawanej przez redakcję magazynu „Charaktery” za najlepsze książki psychologiczne została dr hab. Małgorzata Dragan! Oto relacja z gali.

Już po raz dziewiąty „Charaktery” wyróżniły książki psychologiczne polskich autorów. Ogłoszenie laureatów i wręczenie nagród miało miejsce podczas gali, która odbyła się 12 października w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Uroczystość była prawdziwym świętem polskiej książki psychologicznej, w którym uczestniczyli najwybitniejsi polscy psychologowie oraz Czytelnicy i Przyjaciele „Charakterów”.

Wyłonienie książek psychologicznych to nie lada wyzwanie , dlatego powierzono je całemuKonsylium Doktorów i Doktorów Habilitowanych – to szacowne grono pracujących naukowo psychologów młodszego pokolenia, którzy z szerokiego wachlarza zgłoszonych przez wydawców tytułów nominują laureatów. W tym roku w Konsylium zasiadali: dr hab. Michał Harciarek, dr Aleksandra Błachnio, dr Aneta Przepiórka, dr Katarzyna Sekścińska, dr Agata Sobków, dr Małgorzata Szcześniak, dr hab. Michał Ziarko.

Do tegorocznej edycji Nagrody kilkanaście wydawnictw i uczelni wyższych zgłosiło łącznie 39 książek. Nominacje Konsylium uzyskało aż dwadzieścia jeden tytułów.

Nagrodę w kategorii „Najlepsza polska książka psychologiczna” przypadła dr hab. Małgorzacie Dragan za książkę „Problemowe picie alkoholu przez młode kobiety. Rola niekorzystnych doświadczeń i samoregulacji emocji”(Wydawnictwo Naukowe Scholar).

Tak oto do książki odniosła się dr Ewa Woydyłło podczas wręczania nagrody:

„To bardzo ważna książka, bo picie młodych kobiet jest trudnym problemem, bo kiedyś ten problem był marginalizowany nawet przez profesjonalistów. Dziś poświęca mu się coraz więcej uwagi również dzięki takim książkom, jak książka dr Małgorzaty Dragan”

„Cieszę się, że została doceniona książka z zakresu psychologii klinicznej. Bardzo dziękuję koleżankom i kolegom z Wydziału Psychologii Klinicznej za wsparcie”tak za nagrodę dziękowała dr hab. Małgorzata Dragan.

Nagrodę Specjalną Teofrast Superstar otrzymał znakomity amerykański psycholog prof. Philip Zimbardo za wkład w rozwój światowej i wspieranie polskiej psychologii oraz tropienie mechanizmów zła i wyzwalania dobra.

„Zasługi profesora Philipa Zimbardo dla współczesnej psychologii są ogromne, a profesor Zimbardo jest przykładem tego, że w jednej osobie tak świetnie można połączyć dwie perspektywy czasowe: teraźniejszą i przyszłościową. Profesor Zimbardo jest też świetnym przykładem, jak można aplikować psychologię do życia”dr hab. Maciej Stolarski podczas wręczania nagrody prof. Philipowi Zimbardo.

Ogromne wzruszenie towarzyszyło profesorowi Philipowi Zimbardo podczas odbierania nagrody.

„Ta nagroda przekroczyła moje wszelkie oczekiwania…”

Profesor podczas przemówienia przypomniał całą swoją drogę, od lat dziecięcych, dorastania w trudnej dzielnicy nowojorskiej, aż po czas dzisiejszy, swoje najnowsze badania i projekty.

„Polska jest moim drugim domem…”podsumował prof. Zimbardo.

„Zawsze zależało mi, żeby wiedza psychologiczna służyła zmianie społecznej i pomagała ulepszać świat, relacje osobiste, biznesowe, codzienne życie.”

Profesor obiecał także, że będzie wracał do Polski, jak najczęściej.

W kategorii najlepszej książki popularnonaukowej Nagrody Teofrasta w tym roku nie przyznano. Członkowie Konsylium albo wstrzymali się od głosu, nie znajdując wśród książek popularnonaukowych pozycji, która ich zdaniem, zasługiwałaby na nagrodę, albo wskazywali  różne książki.

Tegoroczną uroczystość wręczenia nagród uświetnił występ jednego z najwybitniejszych kontratenorów polskich Michała Sławeckiego przy akompaniamencie Joanny Wicherek.

 

Udostępnij: