Trwała przemiana. Co nauka mówi o tym, jak medytacja zmienia twoje ciało i umysł

Daniel Goleman, Richard J. Davidson tłum. Piotr Szymczak
Media Rodzina 2018

Medytuj, zmieniaj siebie i świat
Medytacja nie jest panaceum, ale – jak dowodzą badania – może przeobrazić umysł, a tym samym nasze życie. A nawet świat. 

Autorzy przekonali się o tym „na własnej skórze”. Daniel Goleman, psycholog i autor bestsellerowej Inteligencji emocjonalnej,
oraz neurobiolog Richard Davidson od lat przyjaźnią się i praktykują medytację. Razem zafascynowali się jej wpływem na nasze ciało, mózg i umysł. Przez wiele lat zgłębiali temat w laboratorium Davidsona – jedynym ośrodku naukowym, gdzie przebadano kilkudziesięciu mistrzów kontemplacji, głównie joginów z Tybetu. Dzięki temu udało im się naukowo potwierdzić, że możliwe są głębokie przemiany umysłu, które w dramatyczny sposób przesuwają granicę ludzkich możliwości. Kiedy w latach 70. zaczynali badania na ten temat, wielu uważało go za ślepy zaułek. Lekceważono go lub zbywano milczeniem. Dopiero w ostatnich latach zapanowała wręcz moda ma medytację – tak na badania, jak i jej zastosowania. Zaczęto ją traktować jako sposób na wszystkie bolączki.
Autorzy oddzielają prawdę o medytacji od mitów na jej temat.
Nie przybywa od niej kory przedczołowej (odpowiadającej za samokontrolę), nie przeciwdziała starzeniu ani nie leczy cukrzycy. Przynajmniej dotąd nie ma na to dowodu. Dane pokazują natomiast, że osoby medytujące lepiej znoszą stres i efektywniej radzą sobie z problemami. Zachowują spokój w zawirowaniach życia. A przemiany w ich funkcjonowaniu wynikają z przeobrażeń, do jakich pod wpływem medytacji dochodzi w ich mózgu.

Na przykład medytacja miłującej dobroci (metta) aktywuje obszary mózgu odpowiadające za pozytywne uczucia, a także nieobojętność na cudze cierpienie. Już po kilku godzinach czujemy napływ miłości i troski o innych, słabną uprzedzenia.

Udostępnij: