Według innego klucza. Opowieść o autyzmie

Według innego klucza. Opowieść o autyzmie

John Donvan, Caren Zucker
Tłum. Andrzej Homańczyk, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2017
***

Autyzm od początku

Dwoje amerykańskich reporterów John Donvan i Caren Zucker śledzi historię autyzmu, począwszy od pierwszej diagnozy, którą postawił w latach 40. ubiegłego wieku Leo Kanner.

Autorzy z jednej strony opowiadają o drodze, jaką przebyły osoby z autyzmem i ich bliscy, a z drugiej – o drodze, jaką równolegle przemierzali lekarze oraz naukowcy, próbując wyjaśnić przyczyny zaburzenia i szukając metod terapii. Czytelników może zaciekawić też historia samej diagnozy autyzmu oraz jej kryteriów, które zmieniały się na przestrzeni czasu.

Autorzy z wielką dociekliwością piszą o trudnej sytuacji, w jakiej przez lata znajdowały się osoby z autyzmem i ich rodziny. Nie pomijają przy tym wątków szokujących czy kontrowersyjnych, takich jak na przykład eksperymenty polegające na aplikowaniu dzieciom z autyzmem LSD czy powszechne w latach 50. obarczanie winą za autyzm „oziębłych matek”.

W książce nie brakuje jednak historii budujących. Na przykład autorzy prezentują postaci takie jak Alex Plank, który stworzył internetową społeczność zrzeszającą osoby ze spektrum autyzmu, czy Temple Grandin, odnoszącą sukcesy badaczkę. Dzięki ich historiom możemy lepiej zrozumieć, jak osoby ze spektrum autyzmu postrzegają świat.

Lektura warta uwagi nie tylko lekarzy i terapeutów, ale też osób ze spektrum autyzmu i ich bliskich. Pozycję z pewnością docenią czytelnicy ceniący poruszające historie o ludzkiej naturze.

Elżbieta Filipow

Udostępnij: